ÇOCUK ve ERGEN PSİKOLOJİ MERKEZİ
www.cocokpsikoloji.net
Randevu : 0505 767 58 85

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim
Sorun Çözelim 0533 373 8123

Çocuk Psikologları

Pedagoglar,0505-7675885

Bebek Psikoloğu,Bebek Pedagogu,0544-7243650

Psikolojik Danışman Sitesi

http://www.psikolojikdanisman.biz/

0532 158
35 55
Sigara Bağımlılığı,Kumar Bağımlılığı ve Tüm Bağımlılıklardan Bağımsızlaşma Zamanı

 

Psikolog'a Gittim Donucem

Teknolojiyi kullanmak için üstün zekalı anlamına gelmez

Sakin olun, çocuğunuz dâhi olmayabilir!


Hayatının büyük kısmını internetsiz geçiren kuşaklar için, çocuklarının ya da torunlarının teknolojik cihazlarla kurduğu yakın ilişki, göz yaşartıcı olabilir. Hatta sırf bu yüzden çocuğunuzun #dâhi olduğunu bile düşünebilirsiniz. Ancak sakin olmakta fayda var. 

Çocukların teknolojiye meyyal olması meraktan!
Çocuğunun televizyondan duyduğu boyundan büyük sözleri tekrarlamasını #yüksek #zeka göstergesi sayan ebeveynlere aşinaydık zaten. Yine de ‘kuzguna yavrusu şahin görünür’ deyimi hiçbir zaman şimdiki kadar anlam kazanmamıştı. ‘Şimdi’den kastımız teknoloji çağı. Hani gençliğinde, taşı sıksa suyunu çıkaracak emeklileri basit bir bankomat karşısında bile çaresiz bırakan, el kadar sabilere ise #internette cirit attıran zalim #teknoloji...

İşte yetişkinlerin hâlâ çekinerek kullandığı teknolojiyle doğar doğmaz tanışan #çocukların dijital cihazları korkusuzca kullanabiliyor oluşu, ebeveynlerde ilginç bir duruma yol açabiliyor: #Çocuğum #dâhi #sendromu

Nasılsın, iyi misin faslından hemen sonra ‘çocuklarından bahsetmeye başlayan’ anneler, annelerimiz... Kendi çocuğu olana kadar ablasının, abisinin çocuğuyla idare eden teyzeler, dayılarımız... Çocuğunu sevmeye vakit bulamadığı için torunlarını sevgiye boğan dedeler, ninelerimiz... Sözümüz size, yani hepimize... Bir #çocuğun gelişimine yakından ya da uzaktan şahit olmak mucizevi bir şey evet. Ne ara dokunmatik #telefonlara alıştığını anlayamadığımız çocukların ellerine tuşlu #telefon verince ekranı kaydırmaya çalışması da çok etkileyici. Henüz #anne #babayı bile doğru telaffuz edemeyen bebeklerin #internet var mı?’ #youtube açsana’ diye cümle kurmalarını, birkaç küçük hamleyle #telefonunuzdaki #fotoğraf albümünüzü karıştırıyor olmalarını da hiç hafife almıyoruz. Fakat bütün bunlar çocuğunuzun #dâhi olduğu anlamına gelmiyor.  

‘Teknolojiyi kullanmak için üstün zekalı olmaya gerek yok’

#Psikolog #Serap Duygulu’ya göre çocukların günümüz teknolojisini çabuk öğrendikleri ve kavradıkları bir gerçek ancak bu, onların #üstün #zekalı olmasının doğrudan bir göstergesi değil. Bunun #çocukların yapı olarak meraklı, keşfetmeye açık olmaları ve korkusuzca teknolojiyi kullanmalarıyla ilgili bir durum olduğunu söyleyen Duygulu, “Özellikle birbirlerinden öğrenerek, birbirlerini #modelleyerek bazı uygulamaları ve son teknolojik cihazları kullanabildiklerini göz önünde bulundurmak gerekir.” diyor. Teknolojiye alışık olmayan, #korkan kuşakların, günümüz çocuklarındaki korkusuz, #özgüvenli tavırları karşısında saygıyla karışık hayranlıkları, anne-babalardaki bu eğilimin en önemli sebeplerinden. Duygulu da bu şekilde pek çok çocuk ve aileyle karşılaşıyormuş. #Çocukların bu becerileri kazanmış olmasının değerli olduğunu düşünüyor ancak bunun çocuğun diğer çocuklardan çok farklı olduğu anlamına gelmediğini ifade ediyor.

#Anne #babaların tam da bu noktada zaman zaman büyük bir yanlışa düşerek çocuklarının bir dâhi olduğunu iddia ettiklerini söyleyen Duygulu, bu sanrının çocuğun gelişiminde yol açacağı olumsuz etkiyi ise şu şekilde ifade ediyor: “Bunu çocuklarının ya da başkalarının yanında da dile getiriyorlar. Çocukların önemsenmeleri ve aileleri tarafından takdir edilmeleri elbette olumlu bir davranış. Ancak dozu iyi ayarlanmadığı takdirde abartılı bir özgüven onlar için zararlı olabilir. Aynı zamanda çocukların hayatını kolaylaştırmaya yönelik aşırı koruyucu ebeveyn tutumları son derece yanlış, bu tutum onları korumaktan çok olaylara ve durumlara karşı hazırlıksız yakalanmalarına yol açabilir. Her davranışları onaylanan ve takdir gören çocuklar kendi hayat deneyimlerini oluşturmakta yetersiz kalabilir.” Bu şekilde yetişmiş çocukların ‘Özgüven jenerasyonu’ yani ‘Özgüven kuşağı’ olarak tanımlandığını anlatan uzman psikolog, “Kendi kendilerine kazanamadıkları bir başarı ve özgüven duygusuyla hareket etmek, çocukların olayların getireceği riskleri doğru hesaplayamadan yetişmeleri ve gözü kara olarak her olaya atılmaları anlamına gelir.” diyor.

Duygulu’ya göre teknolojiyi kullanmak, merak ve hevesle öğrenilecek bir eylemler bütünü. Tıpkı elektrikli süpürgeyi çalıştırmak gibi bir davranış ve bunu yapmak için üstün zekaya ihtiyaç yok. Duygulu, sosyal hayatın içinde olmak, karşılaşılan sorunlara kendine uygun çözümler üretmek ve bu çözümleri hayatına uygulayabilmek, zarar görmeden hayatını sürdürebilmenin yani kendini tehlikelere karşı koruyabilmenin ise zeka gerektirdiğini söylüyor.

#Çocukta yetersizlik duygusu oluşturabilir

Seçil Akaygün Güntay (#Uzman #psikolojik #danışman): Her #ebeveyn için kendi çocuğu özel ve biriciktir. Bu da gayet doğal bir durum. Çocuğunun üstün özelliklere sahip olması, akranlarından önde gitmesi, bazı becerileri erken kazanması da anne-babalara kendilerini iyi hissettirir. Bu da aslında biraz narsistik bir durum. Ancak teknoloji söz konusu olduğunda anne-babaların çocuklarını kendi kendilerine üstün kategorisine koymaları pek olumlu sonuçlar içermeyebilir. Zekanın üstünlüğü veya parlaklığından bahsetmek için birçok kriter var. Hızlı öğrenme bunlardan biri olabilir. Ancak teknolojik cihazlar veya dijital malzemeyi iyi kullanmak tek başına üstün zeka göstergesi sayılamaz. Doğumlarından itibaren bu tür malzemelere maruz kalan çocukların bunları kullanmayı erkenden öğrenmeleri sadece önceki jenerasyonlarla karşılaştırıldıklarında gerçekçi bir paya sahip olabilir. Anne-babaların kendi çocuklarının diğer çocuklardan daha özel olduğunu düşünmesi bir noktaya kadar anlaşılabilir. Ancak çocuk hakkında onun kişiliği, becerileri, varlığı ve potansiyeline uygun olmayan beklentilere sahip olmak çocuğun hiçbir zaman kendi anne-babasının istediği, hayalini kurduğu kişi olamamasına yol açar. Bu da beraberinde bir yetersizlik duygusu getirir. Öte yandan çocuğun kendini her alanda oldukça yeterli görmesi uzun dönemde onun gerçekçi olmayan bir kimlik geliştirmesine yol açabilir.

Zengin kelime hazinesi zekâ göstergesi


#Uzman #Psikolog Serap Duygulu, #üstün #zekanın birçok anne-babanın fark edebileceği ölçüde çok belirgin özellikleri olduğunu söylüyor. Üstün zeka belirtisi olarak değerlendirilebilecek özellikleri ise şu şekilde sıralıyor:

“Akranlarından farklı bir bakış açısı, zengin kelime hazinesi, farklı anlatım ve ifade tarzı, olaylara ve sorunlara getirdiği çözüm önerileri, problemleri çözme becerisi, herhangi bir ya da birkaç konuya yönelik ilgi, yetenek ve merak duygusu.”

Seçil Akaygün Güntay ise kriterler belli de olsa bu soruya cevap vermenin zor olduğunu düşünüyor. En temelde çocuğun ‘üstün’ olma halinin bir ‘farklılık’ olduğunu ve tüm farklılıklar gibi özenle ele alınması gerektiğini söyleyen Güntay’ın sıraladığı temel özellikler de Duygulu’nun söyledikleriyle paralel: #Gelişimsel eşiklerin akranlara kıyasla erken geçilmesi (konuşma, yürüme), bilişsel becerilerin erken kazanılması (okuma, yazma, rakam tanıma, aritmetik), zengin bir kelime hazinesi çocuğun üstün özellikleri olabileceğine dair işaretler olabilir. Ancak mutlaka bir uzmanın görüşünün alınması hem çocuk hem aile için önemlidir.”

0532 158 35 55

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret209224
Köşe Yazıları
Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 05333738123
OKB’nin Nedenleri..

Aile ve Çift Danışmanı Psikologataknşahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
İNATÇI ÇOCUKLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Dr. Mehmet A. Eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel isteksizlik nasıl ele alınmalı ve tedavi edilmelir?

istanbul Çocuk Ergen Psikoloğu 0532 158 35 55
Sancaktepe Psychologist Pedagogue

İstanbul Psikolojik Danışman Ahmet Töremen 0533 373 81 23
Problemi çözmek mi tanımak mı?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
KAYGILAR İLE BAŞA ÇIKMANIN 7 YOLU

istanbul yaşam koçu 05321583555
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

Kişisel gelişim testleri 0505 767 5885
- Başkalarıyla Yaşayabilme Testi -

Psikolog Barış Yılmaz 0533 3738123
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Hulya Aydoğan 0532 158 35 55
NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Psikolog Saynur İçyüz 05057675885
DEHB OLAN ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE VE VELİLERİNE ÖNERİLER

Psikolog Sinem Sayışman 05057675885
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Gulten Demirdoven
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05057675885
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven 0544 724 36 50
Düşündürücü bir tebessüm...

Uzman Psikolog Gülşah Babaoğlu
ÇOCUKLARDA VE ERGENLERDE BAĞLANMA STİLİ VE BENLİK SAYGISI DERECESİ İLE SÜREKLİ ÖFKE VE ÖFKE İFADE B

Uzman Psikolog Ekin Sofracıoglu 0 532 790 43 68
UÇUŞ KORKUSU (Aviofobi) ile BAŞETMEK

Yasam Koçu Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa Adresi Telefonu
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
Çocuklarda Dil Gelişimi, Konuşma ve Dil Bozuklarının Nedeni

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65888.6934
Euro10.139610.1802
Hava Durumu
Saat
Psikolojik Danışmanlar,0533-3738123

Cinsel Terapistler, 0533 3738123

Yaşam Koçları,05333738123

Özel Ders Veren Öğretmenler 02163476003

Kadıköy Psikolog Pedagog Psikiyatrist İstanbul
• İstanbul  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Adalar Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Arnavutköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Ataşehir  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Avcılar  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Bağcılar  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Bahçelievler  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Bakırköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Başakşehir  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Bayrampaşa  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Beykoz  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Beylikdüzü  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Beyoğlu  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Beşiktaş  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Büyükçekmece  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Çatalca  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Çekmeköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Eminönü  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Esenler  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Esenyurt  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Eyüp  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Fatih  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Feriköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Gaziosmanpaşa  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Güngören  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Kadıköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Kartal  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Kağıthane  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Küçükçekmece  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Maltepe  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Pendik  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Sancaktepe  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Sarıyer  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Silivri  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Sultanbeyli  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Sultangazi  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Şişli  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Şile  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Tuzla  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Ümraniye  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 
   • Üsküdar  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

   • Zeytinburnu  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Acıbadem  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Göztepe  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Mecidiyeköy  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Bağdat Caddesi  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Cadde  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Altunizade  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

ÇAmlıca  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Küçük Çamlıca  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Şaşkın Bakkal  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885 

Ataşehirde  Randevu Psikolog Pedagog Psikiyatrist Aile Terapisi Evlilik Terapisi Yaşam Koçu 0544-7243650 & 0216-3476003 & 0533-3738123 & 0505-7675885